Вперше на Сумщині

 

 

Сумщина слобідська

В середині – другій половині ХVІІ ст. активно освоюється новий великий регіон українських земель – Слобідська Україна. До складу Слобідської України входила південно-східна частина сучасної Сумщини, де були засновані міста Суми, Охтирка, Лебедин, Тростянець, створено Сумський і Охтирський козацькі слобідські полки.

Суми. Суми – одне з чудових міст Слобожанщини, засноване у 1655 р. переселенцями з Правобережної України. Обшир між Червоною та площею Незалежності – це той район, звідки починалася розбудова міста. За два роки тут було зведено міцну неприступну фортецю з таємним ходом до ріки, яка витримала не одну облогу з боку татар.

 Із створенням Сумського козацького слобідського  полку Суми стали полковим містом; після ліквідації полкового устрою – центром провінції, повітовим містом  Слобідсько-Української, згодом Харківської губернії.

На ХVІІІ ст. припадає бурхливий розвиток економіки Слобожанщини. У Сумах виникають промислові підприємства мануфактурного типу, розвиваєються ремесла і торгівля. Щороку тут проходили по два великих ярмарки – Збірний і Введенський, які тривали по 20-30 днів.

З Сумами пов’язана доля відомої родини українських підприємців-цукрозаводчиків, благодійників і меценатів Харитоненків. За їх участі було збудовано цілий ряд архітектурних пам’яток, що є окрасою Сум.

Визначною пам’яткою архітектури початкового періоду історії міста є мурована Воскресенська церква (1702 р.), зведена коштом першого Сумського полковника Герасима Кондратьєва та його сина Андрія. Найстаріші вулиці міста – Соборна та Воскресенська – зберегли історичне планування і низку архітектурних споруд ХVІІІ-ХІХ ст., а на вулицях Кооперативній і Козацький Вал простежуються залишки колишніх укріплень Сумської фортеці.