Про туристичні маршрути

Історико-культурна спадщина належить до найцінніших надбань людства. Вона зосереджує в собі кращі здобутки, є золотим скарбом народу. Велику роль у процесі прилучення кожної людини та суспільства в цілому до системи загальнолюдських цінностей, колективної історичної пам’яті, соціального досвіду попередніх поколінь відіграють екскурсії. Туризм та екскурсії – активний засіб пізнання навколишнього світу, формування кругозору, підвищення рівня знань, естетичних і культурних смаків громадян та гостей України. Вони ознайомлюють з історичними, культурними, природними пам’ятками, тисячолітніми сторінками духовності українського народу. 

Область має всі можливості для розвитку пізнавального туризму та відпочинку. Сумщина має унікальну історико – культурну спадщину - майже 1,5 тис пам’яток історії, 780 археології, 102 пам’ятники монументального мистецтва та 373 пам’ятки архітектури. Збереглись чудові садово-паркові архітектурні ансамблі (Суми, Хотінь, Кияниця, Куянівка, Бочечки, Волокитино), монастирські ансамблі (Мовченський, Сафроніївський, Глинський).

Нині на Сумщині діють Путивльський історико-культурний та Глухівський державний історико - культурний заповідники. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1021 „Про Державний історико – культурний заповідник” на території Роменського та Недригайлівського районів створюється історико - культурний заповідник „Посулля”. Складовою цього заповідника є с. Пустовійтівка Роменського району - Батьківщина останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського. Ці місця згодом стануть привабливими для туристів. Перлиною Сумщини є стародавній Путивль, у центрі якого знаходиться дитинець літописного міста Путивль. З Путивля починав свій похід проти половців герой „Слова о полку Ігоревім”. У роки Великої Вітчизняної війни Сумщина стала колискою партизанського руху. На Путивльщині, у Спадщанському лісі, зародилось і почало діяти Сумське партизанське з’єднання під командуванням двічі Героя Радянського Союзу С.А.Ковпака і Героя Радянського Союзу С.В.Руднєва. Сьогодні у Спадщанському лісі відкрито музей партизанської слави. Недалеко від Путивля – село Нова Слобода, яке називають „українською Хатинню”. 7 липня 1942 року фашисти знищили тут 586 мирних жителів. У пам’ять про цю трагічну подію у 2004 році споруджено монумент жертвам фашизму „Дзвін скорботи”. Привертає увагу туристів путивльський край і своїми духовними святинями - Сафроніївським та Мовчанським монастирями. 

Тривалий час столицею Лівобережної України був Глухів. Тут мали свою резиденцію гетьман Іван Скоропадський, який похований в заснованому ним Гамаліївському монастирі поблизу Шостки, наказний гетьман Павло Полуботок, гетьмани Данило Апостол, Кирило Розумовський, містилися центральні державні установи Гетьманщини. У Глухові народились видатні композитори ХVIII ст. Максим Созонтович Березовський та Дмитро Степанович Бортнянський, які ввійшли в історію музики, перш за все, як автори хорових духовних композицій.

У червні 1659 року поблизу Конотопа відбулася знаменита битва, в якій українська армія на чолі з гетьманом Іваном Виговським розгромила 100-тисячне російське військо. Ще однією перлиною Сумщини є місця пов’язані з життям громадського діяча і релігійно-філософського письменника М.М. Неплюєва, який у с. Воздвиженському нинішнього Ямпільського району створив Воздвиженську чоловічу і Преображенську жіночу сільськогосподарські школи. Школи дали чимало кадрів для організованого М.М.Неплюєвим Хрестовоздвиженського Трудового братства – виробничо-споживчої артілі, яка мала на меті релігійно-моральне удосконалення. У Воздвиженському збереглися дерев’яний будинок М.М.Неплюєва, старий парк, могила Неплюєва. Вихованцями шкіл М.М.Неплюєва були відомі вчені, музиканти, художники, поети: С.Ф.Черненко, П.К.Федоренко, М.О.Фурсей, В.Я.Басок. Туристична сфера має реальні перспективи розвитку також завдяки унікальним природним об’єктам. 

У природно-заповідному фонді області - 223 об’єкти: відділення Українського степового природного заповідника „Михайлівська цілина” (Лебединський район), у якому зустрічається 525 видів рослин; ”парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва „Тростянецький” у Тростянецькому районі, де збереглися найстаріші на Лівобережжі насадження дібровного типу з віковими ясенами, кленами, липами, дубами; загадкова яблуня-колонія у Кролевці; лісовий заказник „Урочище „Великий Бір” у Шосткинському районі – своєрідний музей сосен, заснований відомим лісознавцем, професором В.Д.Огієвським, „Деснянсько - Старогутський” національний природний парк (Середино – Будський район) - тут зростає 19 видів рослин, які занесено до Червоної книги України, 30 видів рослин, що охороняються на території Сумської області.

Поблизу Ромен знаходиться всесвітньо відома геолого-тектонічна пам’ятка – „Гора Золотуха” (геологічний соляний купол), а у Лебединському районі – пам’ятка льодовикового періоду – озеро Шелехівське.

Розроблені туристично – екскурсійні напрями допоможуть створити умови для вивчення історико – культурної спадщини області, ознайомлять з природними пам’ятками краю, зможуть забезпечити відпочинок для різних категорій населення, дадуть можливість області вийти на широкий інформаційний простір, гідно заявити про себе на загальнодержавній арені не тільки інформаційно – рекламними засобами, а й конкретними пропозиціями конкурентноспроможним туристично – екскурсійним продуктом.